آموزش مجازی خدمتی نوین در راستای سهولت در یادگیری - آموزشگاه علامه سخن

آموزش مجازی خدمتی نوین در راستای سهولت در یادگیری

آموزش مجازی خدمتی نوین در راستای سهولت در یادگیری

بسمه تعالی

آموزش مجازی خدمتی نوین در راستای سهولت در یادگیری

چکیده

            با توجه به فراگیری آموزش مجازی و سابقه ای درخشان در این حوزه در جهان و ایران، مقاله ای در خصوص این مهم گردآوری گردیده است که در ابتدای آن تاریخچه مختصری از آموزش از راه دور و سپس آموزش به صورت الکترونیکی مطرح شده و در ادامه توضیحاتی در رابطه با چیستی آموزش الکترونیکی مطرح گردیده و در نهایت چگونگی آموزش الکترونیکی در آموزشگاه الکترونیکی موسسه علامه سخن مطرح گردیده است، امید است با خواندن این مقاله بتوان دید کلی در خصوص آموزش الکترونیکی به علاقه مندان داده شده باشد.

مبحث آموزش مجازی و یادگیری الکترونیکی در سالهای اخیر یکی از مهمترین کاربردهای علم فناوری اطلاعات بوده که به طبع آن دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگ دنیا به این سمت حرکت نموده اند و موفقیتهای چشمگیری در این حوزه حاصل شده است. در ادامه به بررسی ویژگیهای آموزش مجازی خواهیم پرداخت و مزایا و معایب آن را به طور مختصر شرح خواهیم داد.

تاریخچه

شروع آموزش از راه دور را میتوان سالهای 1800 میلادی دانست، شاید این تاریخ کمی برای شما تعجب آور باشد ولی در آن زمان در ایالات متحده و بعد از آن اروپا آموزش به صورت غیر حضوری و از راه دور با همکاری شرکت پست و دانشگاه ها شروع به کار نمود که شیوه در آن زمان به صورت مکاتبه ای بین دانشجو و دانشگاه بوده و دانشگاه مطالب علمی را در اختیار دانشجو قرار میداد و در نهایت دانشجو مورد آزمون قرار میگرفت.

اما بی شک با اختراع تلویزیون و ویدیو نحوه آموزش از راه دور دست خوش تغییراتی شد که در آن مطالب از طریق نوار ویدیویی و یا برنامه های تلویزیونی به دست دانشجویان می رسید ولی هنوز ارتباط بین دانشجویان و اساتید و دانشگاه به صورت مکاتبه ای بود.

میتوان گفت بزرگترین جهشی که در حوزه آموزش از راه دور صورت گرفت با اختراع کامپیوتر و فراگیر شدن آن بود که بعد از آن فراهم آمدن زیر ساخت اینترنت که شبکه ای همه گیر است و منجر به آن گردید که دروس دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در رشته های مهندسی توسط انستیتوی فناوری دانشگاه نیوجرسی در سال 1984 ارایه داده شود و به دانشجویان مجازی در این دانشگاه مدرک اعطا گردد. پس از آن دانشگاه هایی از قبیل فونیکس، کالیفرنیا و ... فعالیت های خود را در این حوزه آغاز نمودند.

در کشورمان ایران نیز آموزش از راه دور در دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور آغاز گردید که دانشگاه تهران نیز در دهه 70 آموزش مجازی را در دستور کار خود قرار داد که در حال حاظر اکثر دانشگاه های به نام کشورمان از قبیل دانشگاه تهران، شیراز، شهید بهشتی، آزاد اسلامی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به صورت الکترونیکی دانشجو می پذیرند و مدرک معتبر نیز به دانش آموختگان اعطا می نمایند.

معرفی آموزش الکترونیکی

طرح آموزش مجازی بعد از آموزش های راه دور و استفاده روزافزون از سیستم های نرم افزاری و به ویژه اینترنت پا به عرصه سیستم های آموزشی کشورهای جهان گذاشت و امروزه در اکثر مناطق جهان من جمله کشور خودمان ایران در حد بسیار بالایی مورد استفاده قرار می گیرد .

در شیوه آموزش مجازی همه موارد کلاس از راه دور و از طریق اینترنت انجام می شود که بسته به نیاز و طراحی و پیاده سازی میتوان از امکانات زیر ساخت و نرم افزارهای مجازی استفاده نمود. تمامی مطالب ارایه شدنی از قبیل متن، تصویر، ویدیو و صوت با استفاده از اینترنت و نرم افزار به دانشجو ارایه خواهد شد. نظرات، پرسشها، امتحانات و .... به صورت اینترنتی برگزار می گردد و با توجهبه متد آموزش مجازی اساتید و دانشجویان میتوانند با یکدیگر وبینار(سمینار تحت وب و اینترنت) داشته باشند. محیط وبینار میتواند به صورت تعاملی یا یک طرفه از سوی استاد به عنوان ارایه دهنده باشد.

            در این راستا شیوه های مختلف تعاملی دوطرفه و غیر تعاملی پیاده سازی و راه اندازی شده اند، در مواردی که دروس بیشتر نظری باشند شیوه غیر تعاملی پاسخگوی نیازهای دانشجویان خواهد بود ولی در مواردی که هدف از یادگیری ایجاد یک مهارت بوده مانند یادگیری زبان، نیاز به تعامل کاملا ملموس است، که در این موارد از شیوه تعاملی دو طرفه استفاده می گردد یا حتی میتوان این دو شیوه را تواما مورد استفاده قرار داد.

 

 

استاد مجازی

در این گونه سیستم ها استاد به صورت فیزیکی حضور نداشته و در واقع دو نوع استاد داریم که هر دو مجازی هستند. دسته اول اساتیدی هستند که در نوشتن متون آموزشی برنامه سازان دانشگاه های مجازی را یاری می دهند و گروه دوم اساتیدی هستند که به عنوان استاد راهنمای هر درس انتخاب شده و در واقع به صورت آنلاین پاسخ گوی کاربران و دانش جویان هستند . همچنین این گروه از اساتید در مدت زمان برگزاری دوره به سوالاتی که در انجمن ها مطرح می شود پاسخ گو هستند .

کلاس مجازی

کلاس مجازی که به تازگی در بسیار از دانشگاه های آنلاین و مجازی برگزار می شود در واقع یک فضای مجازی است که در آن در ساعات های خاص استاد و کلیه دانش جویان حضور داشته و با هم تبادل نظر و اطلاعات می کنند ، می توانند تصویر یک دیگر را دیده ، هر یک با دیگری و یا با کل جمع صحبت کنند . این ویژگی به دانش جویان کمک می کند تا بتوانند با سرعت بیشتر و بدون نیاز به جابجایی با کلیه دانش جویان مجازی دیگر در ارتباط باشند .

امکان ارسال عکس ، چت تکی و گروهی ، امکان برقراری تماس صوتی و تصویری آنلاین و … از امکانات فوق العاده این سیستم بوده و در واقع کلیه امکانات حقیقی را به صورت مجازی در اختیار دانش آموزان قرار می دهد .

در ضمن با استفاده از این سیستم اساتید می توانند محیط کار خود را برای کلیه کاربران به نمایش گذاشته و یا اینکه عکس و متن خاصی را برای کلیه دانش آموزان ارسال نمایند .

دانشجو مجازی

همانطور که در مورد بقیه موارد دانشگاه مجازی تعریف خاصی وجود دارد ، دانشجوی مجازی نیز به فردی گفته می شود که بدون حضور فیزیکی در کلاس های درس تحصیل می کند ، این فرد بایستی اطلاعات اولیه کار با سیستم های کامپیوتری و همچنین آشنایی متوسط با اینترنت و سایت های اینترنتی داشته باشد ، تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای این گونه دانش آموزان معمولا به راحتی در دسترس بوده و نیاز به هزینه زیادی ندارد .

آزمون های مجازی

بعد از ارائه دروس مختلف و برای اینکه بتوان کاربران را سنجش نمود از آزمون های آنلاین و اصطلاحا مجازی استفاده می شود به این ترتیب که دانش آموزان در ساعت معین و مدت زمان معین در یک آزمون شرکت کرده و کلیه مباحثی را که در دانشگاه های مجازی مطالعه کردند را در این روزامتحان خواهند داد .

آموزشگاه مجازی موسسه علامه سخن

آموزشگاه الکترونیکی موسسه علامه سخن مفتخر است توانسته با ارایه بهترین زیر ساخت آموزش الکترونیکی یکی از پیشگامان بهره گیری از فناوری اطلاعات در بحث آموزش باشد. از ویژگی های منحصر به فرد آموزشگاه مجازی علامه سخن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • زیر ساخت سخت افزاری و نرم افزاری قدرتمند و کارا که پاسخگوی نیازهای اساتید و دانشجویان باشد
 • زیر ساخت ارتباطی پایدار و امن برای دانشجویان و اساتید
 • دانش کافی برای کار با سامانه آموزش الکترونیکی
 • نظارت تمام وقت، پایش سامانه ها و کیفیت برگزاری کلاسها توسط ناظر فنی
 • نظارت بر محتوای آموزشی ارایه شده توسط ناظر آموزشی
 • نظارت بر نحوه ارایه مطالب توسط ناظر آموزشی
 • پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته به صورت آنلاین جهت رفع مشکلات احتمالی و پاسخگویی به سوالات
 • پشتوانه 26 ساله در تدریس زبان انگلیسی
 • بهره گیری از اساتید مجرب و native
 • متد منحصر به فرد تدریس زبان انگلیسی برای کسب موفقیت در آزمونهای بین المللی، انگلیسی عمومی و دوره های مشاغل
 • کلاسهای تخصصی IELTS  و TOEFL
 • بهترین زیر ساخت نرم افزار و سخت افزار آموزش الکترونیکی
 • پشتیبانی 24 ساعته از دانشجویان آموزش الکترونیکی
 • نظارت تمام وقت فنی بر زیر ساخت الکترونیکی و آموزشی بر مطالب
 • شیوه کاملا تعاملی دو طرفه بین دانشجویان و اساتید
 • دوره های تخصصی مشاغل
 • کیفیت سرویس دهی یکسان در تهران و شهرستانها
 • بدون نیاز به مراجعه حضوری
 • صرفه جویی در زمان و هزینه
 • کیفیتی برابر با آموزش حضوری

 

نتیجه گیری

            روش سنتی آموزش ناگذیر است که دستخوش تغییر و حرکت به سمت بهره گیری از زیر ساختهای الکترونیکی نماید. با توجه به ویژگیها و مفاهیم بیان شده، بهترین راهکار برای آموزش در حال حاظر استفاده از آموزش الکترونیکی است و آموزشگاه الکترونیکی موسسه علامه سخن به عنوان بهترین مرکز آموزش الکترونیکی زبان انگلیسی میتواند کمک بزرگی برای رسیدن به اهدافتان باشد، پس همین الان تصمیم خود را گرفته و با اراده به سمت فراگیری زبان انگلیسی حرکت نمایید، ما هم با نهایت توان خود همراه شما در این مسیر خواهیم بود.

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 021-88794506 تماس حاصل فرمایید یا ایمیلی به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال نمایید.